W dobrze zbilansowanej diecie nie może zabraknąć nasion i pestek, a na szczególną uwagę zasługują małe nasiona czarnuszki o specyficznym smaku. Śmiało można zaliczyć je do superfood, czyli super żywności o prozdrowotnym działaniu.
Z nasion czarnuszki pozyskuje się niezwykle cenny olej, który warto stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Służy jako olej nie tylko jadalny, ale też kosmetyczny. W przypadku czarnuszki można mówić o licznych właściwościach leczniczych, a ona sama sprzyja zachowaniu zdrowia i młodzieńczego wyglądu, dlatego warto włączyć ją do swojego jadłospisu.
Jakie właściwości posiada czarnuszka?
Czarnuszka jest rośliną o niebieskich kwiatach z rodziny jaskrowatych, którą można nierzadko spotkać w przydomowych ogrodach. Najcenniejszym surowcem są czarne nasionka o właściwościach leczniczych. Czarnuszka była stosowana już wieki temu do łagodzenia różnych dolegliwości zdrowotnych. Pomagała wyeliminować pasożyty z organizmu, odetkać zatkany nos, zniwelować ból zęba i głowy, a także usprawnić przemianę materii. Służyła do leczenia cukrzycy, nadciśnienia, astmy, artretyzmu.
W małych nasionkach drzemie ogromny potencjał – zawierają one białka, witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały, fosfolipidy. Czarnuszka występuje też pod innymi nazwami: kminek egipski, kmin czarny, kąkolnica. Nasionka można jeść zmielone lub robić z nich napar, odwar lub użyć do przygotowania nalewki. Czarnuszka jest niezwykle pomocna przy łagodzeniu objawów astmy, czyli kaszlu, świszczącego oddechu. Wspiera ona pracę płuc, działa antyhistaminowo. Warto po nią sięgać w przypadku dolegliwości ze strony układu krążenia, gdyż obniża ciśnienie tętnicze krwi i poziom cholesterolu. Hamuje również wzrost homocysteiny, co zapobiega rozwojowi miażdżycy. Czarnuszka okazuje się pomocna przy chorobie Hashimoto, reumatoidalnym zapaleniu stawów, wrzodach żołądka. Zawarte w nasionkach substancje stymulują układ odpornościowy, posiadają właściwości wirusobójcze i bakteriobójcze. Olej z czarnuszki wspaniale sprawdza się jako naturalny środek przeciwpasożytniczy. Na korzyść czarnuszki przemawia też jej działanie przeciwnowotworowe.
Zastosowanie czarnuszki w kuchni, czyli do czego można użyć małych nasionek?
Nasiona czarnuszki mają szerokie zastosowanie kulinarne. Świetnie sprawdzają się jako zdrowy dodatek do wypieków – zarówno pieczywa, jak i ciast. Mogą posłużyć jako smaczna posypka lub po prostu jako przyprawa. Jeśli w domu zabraknie pieprzu, to z pomocą przychodzi czarnuszka, która świetnie go zastępuje. Warto dodawać ją do zup, potraw na bazie warzyw, zapiekanek. Czarnuszka to idealna opcja do dań z kapustą i warzywami strączkowymi. Jeśli komuś zależy na uwydatnieniu walorów smakowych przygotowywanej potrawy, to warto dorzucić do niej właśnie czarnuszkę. Doda wyrazistości potrawom mięsnym, co jest szczególnie wskazane w przypadku drobiu i jagnięciny.